Rönesans Kulesi'nde Doğu'nun Ruhu

FXFOWLE Architects tarafından tasarlanıp, Rönesans Gayrimenkul Yatırım tarafından gerçekleştirilmesi planlanan 36 katlı Rönesans Kulesi İstanbul'un Anadolu Yakası'nda yer alıyor.

11 Ocak 2012

Yatırım Dünyası

Rönesans Kulesi'nde Doğu'nun Ruhu

İki ana arterin kesişiminde, şehrin dışındaki yoğun yapılaşmış dokuda yer alan yapı, tekil olarak yükseliyor. Bir obelisk gibi işlev gören bina, uzun perspektiflerin sonunu işaret ederken, şehrin doğudan girişini vurguluyor. Kültürel müdahale ve sürdürülebilirlik endişesi tasarımı yönlendiren etmenler arasında.

Yontulmuş kütle Osmanlı geometrik motiflerinden ve yerel formlardan ipuçları taşırken, belediyenin kurallarına da uyum göstermek durumunda. Güneşlenme modeli üzerinden optimum güneş enerjisi kontrolünü sağlamak için tasarım, 33 derece döndürülmüş. Bu yönlendirmeye uyum sağlayan altın renginde bir doku içerisinde yerleştirilen birimler ısı yükünün azaltılmasına yardımcı oluyor. Bu iki sistem bir arada yer alarak tabandan tavana camın enerji etkin bir biçimde çalışmasını sağlıyorlar. Performans ve bezemenin birlikteliğinde bezeme "Doğu"nun ruhunu yansıtıyor. Çevresel vurgulama ise kulenin çeşitli yerlerine dağılmış olan yeşil alanlarla farkediliyor.

Üç grup halindeki "gökyüzü bahçeleri" kritik alanlara yerleştirilmiş. Bu iki katlı bahçeler iç ve dış mekanlar arasında termal bir tampon görevi üstlenerek ofis çalışanlarının temiz hava almasını sağlıyor. Daha büyük bir dış bahçe ise çiçeklendirilmesi ve mimari elemanlarıyla kuleyi taçlandırıyor. Burada ayrıca bir de ahşap konferans birimi var. Alt katlar da çeşitli bahçelerle donatılmış. Bir su bahçesi kuleyi ve gökyüzünü vurgularken, diğer bahçe ise pavyon çatısına ulaşımı sağlıyor. Bu alanda ayrıca bir meydan da kullanıcıları sosyalleşmeye yönlendiriyor. Yapıda yüksek katlı bina tasarımlarının genel özelliği olan düşeyde yükselme ve hava geçirmezlik, bu yeşil alanlar ile dengelenmiş oluyor.

Kule, yerelle bağlantılı heykelimsi bir kütleye, İslam geleneğine göndermelerde bulunan, enerji etkin bir kabuğa ve bina içerisine dağılmış çeşitli yeşil alanlara sahip. Birçok uluslararası tasarımın aksine bu bina İstanbul'dan köklerini alarak geleneğin küresel olarak uygulanmasına bir örnek teşkil ediyor.

 

Haber Paylaş

SoruCevap » Tüm sorucevap'lar »
Emlak adına danışmak istediğiniz her konu burada.Yanda gördüğünüz forma sorunuzu yazın, uzmanımız yanıtlasın.
2000 karekter kaldı

İlgili Haberler

Büyük Projeden Ev Alacaklar Dikkat!

Bu kadar çok proje üretilirken konut almak isteyenler doğru tercihi nasıl yapacak?
17 Nisan 2014

Çukurova Tower Dış Cephesi Tamamlandı

Dış cephede kullanılan çevreci malzemeler karbon salımını minimuma indiriyor
25 Mart 2014

One Tower'da Sağlam Zemin

Ankara'nın en yüksek konut kule projesi olacak 48 katlı One Tower'ın temeline, komple binanın yaklaşık beşte biri oranında demir ve beton harcandı
5 Mart 2014

Altınoran'da Ön Talep

Ankara'da Sinpaş imzasıyla yükselen Altınoran’da Home Officeler’in ön taleple devam ediyor.
28 Şubat 2014

Avrupa'nın En Uzun Binaları

Avrupa'nın en yüksek binalarında kaçıncı sıradayız?
7 Ocak 2014

Altın Çekül Başvuruları Başladı

22. Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” sahibini arıyor.
3 Ocak 2014

Folkart Towers Şubat'ta Teslim

Folkart Towers Şubat ayında teslim edilmeye başlanıyor.
16 Aralık 2013

One Tower Sanat Günleri Başlıyor

One Tower Kule Konut ve AVM projesi aynı zamanda Kültür Merkezi olacak.
29 Kasım 2013

Trump Towers Dubai Fuarı'nda

Trump Towers İstanbul, Cityscape Dubai Fuarı’nda!
3 Ekim 2013

İstanbul Sarayları'nda Yüzde 1 Peşinat!

Sinpaş GYO'nun İstanbul Sarayları, bayramı % 1 peşinat fırsatıyla karşılıyor.
5 Ağustos 2013
Haberlerde Ara
İstediğiniz habere ulaşmak artık daha kolay!

Haberin Etiketleri