Rönesans Kulesi'nde Doğu'nun Ruhu

FXFOWLE Architects tarafından tasarlanıp, Rönesans Gayrimenkul Yatırım tarafından gerçekleştirilmesi planlanan 36 katlı Rönesans Kulesi İstanbul'un Anadolu Yakası'nda yer alıyor.

11 Ocak 2012

Milliyetemlak.com > Haber > Yatırım Dünyası

Rönesans Kulesi'nde Doğu'nun Ruhu

İki ana arterin kesişiminde, şehrin dışındaki yoğun yapılaşmış dokuda yer alan yapı, tekil olarak yükseliyor. Bir obelisk gibi işlev gören bina, uzun perspektiflerin sonunu işaret ederken, şehrin doğudan girişini vurguluyor. Kültürel müdahale ve sürdürülebilirlik endişesi tasarımı yönlendiren etmenler arasında.

Yontulmuş kütle Osmanlı geometrik motiflerinden ve yerel formlardan ipuçları taşırken, belediyenin kurallarına da uyum göstermek durumunda. Güneşlenme modeli üzerinden optimum güneş enerjisi kontrolünü sağlamak için tasarım, 33 derece döndürülmüş. Bu yönlendirmeye uyum sağlayan altın renginde bir doku içerisinde yerleştirilen birimler ısı yükünün azaltılmasına yardımcı oluyor. Bu iki sistem bir arada yer alarak tabandan tavana camın enerji etkin bir biçimde çalışmasını sağlıyorlar. Performans ve bezemenin birlikteliğinde bezeme "Doğu"nun ruhunu yansıtıyor. Çevresel vurgulama ise kulenin çeşitli yerlerine dağılmış olan yeşil alanlarla farkediliyor.

Üç grup halindeki "gökyüzü bahçeleri" kritik alanlara yerleştirilmiş. Bu iki katlı bahçeler iç ve dış mekanlar arasında termal bir tampon görevi üstlenerek ofis çalışanlarının temiz hava almasını sağlıyor. Daha büyük bir dış bahçe ise çiçeklendirilmesi ve mimari elemanlarıyla kuleyi taçlandırıyor. Burada ayrıca bir de ahşap konferans birimi var. Alt katlar da çeşitli bahçelerle donatılmış. Bir su bahçesi kuleyi ve gökyüzünü vurgularken, diğer bahçe ise pavyon çatısına ulaşımı sağlıyor. Bu alanda ayrıca bir meydan da kullanıcıları sosyalleşmeye yönlendiriyor. Yapıda yüksek katlı bina tasarımlarının genel özelliği olan düşeyde yükselme ve hava geçirmezlik, bu yeşil alanlar ile dengelenmiş oluyor.

Kule, yerelle bağlantılı heykelimsi bir kütleye, İslam geleneğine göndermelerde bulunan, enerji etkin bir kabuğa ve bina içerisine dağılmış çeşitli yeşil alanlara sahip. Birçok uluslararası tasarımın aksine bu bina İstanbul'dan köklerini alarak geleneğin küresel olarak uygulanmasına bir örnek teşkil ediyor.

 

SoruCevap »
 • Soru:

  Emlak Haberleri

  Siz de sorun »
   
  Merhaba,Bahçelievler İstanbul Evleri’nde (E-5 Hizmet Hastanesi’nin arka tarafı, Koza Evleri olarak da biliniyor) ikamet ediyoruz. Apartmanımız yaklaşık 30 yıllık bir bina ve dairemiz 3 1 tek banyolu net 110 m2. Şu anda evimizin satış fiyatı 600.000 – 625.000 civarlarında. Yeni bir eve taşınmak niyeti ile Halkalı bölgesine bakmaya başladık. Halkalı Avrupa Konutları 3 en çok içimize sinen proje oldu ancak evimizi sattığımız fiyata buradan ancak 2 1 daire alabiliyoruz.Küçük de olsa yeni eve geçmeye oldukça niyetlenmiştik ancak apartmanımızda yakın zamanda bir kentsel dönüşüm toplantısı oldu. Sakinler apartmanın yeniden yıkılıp inşaa edilmesine genel olarak taraftar. Bu olur ise her bir dairenin fiyatı 1.000.000 TL’ye ulaşacak deniyor.Ancak kesin karar alınmadı ve sandığım kadarıyla sürecin işlemesi sonuçlanması 5 yıldan önce olmaz.Bu bilgiler ışığında siz nasıl bir davranış önerirsiniz; beklemek mi yoksa zaman kaybetmeden yeni eve taşınmak mı? Çok teşekkürler. Konu: Emlak Haberleri | Soran: Aziz Hurma
 • Soru:

  Editörün Köşesi

  Siz de sorun »
   
  bir arsamız var arsa içinde eski bir kısmı yıkılmış arsamız var tapuda arsa gözüküyor.kentsel dönüşüm için belediyeye dilekçe verdik. arsa gözüküyor gerekçesiyle dilekçe olumsuz geldi. ne yapabilirim.arsamız kentsel dönüşümden faydalanamaz mı saygılar.. Konu: Editörün Köşesi | Soran: mehmet yücel
Tüm sorucevap'lar »
Emlak adına danışmak istediğiniz her konu burada.Yanda gördüğünüz forma sorunuzu yazın, uzmanımız yanıtlasın.
2000 karekter kaldı

İlgili Haberler

Rönesans Holding yarışmasına yoğun ilgi

“Yeşil Bina ve Çevre Dostu Sistemler” temalı yarışmada amaç, sürdürebilirlik kriterlerine uygun çevre dostu sistemlerinin kullanıldığı konsept tasarım ve projelerin oluşturulması.
8 Aralık 2015

Rönesans Holding'ten sosyal proje

"Sürdürülebilir Geleceği Tasarla" yarışmasının kazananları belli oldu.
10 Mart 2015

Rönesans Sayfiye Satışa Çıktı

Sayfiye’de dairelerin metrekare fiyatı 3 bin TL’den başlıyor
18 Nisan 2014

Rönesans Konut Kartal Projesi

Rönesans Konut ilk projesini Kartal’da hayata geçiriyor
7 Mart 2014

İzmir Saat Kulesi Yıkılıyor mu?

İzmir'in sembolü olan Konak Meydanı'ndaki İzmir Saat Kulesi, tarihi değerine yakışmayan bir görüntü içinde.
18 Nisan 2012

Rönesans Mecidiyeköy'de Ofis Metrekaresi 20 Euro

Dünya genelinde yaklaşık 3,5 milyon metrekare üzerinde proje geliştiren Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş.'nin İstanbul'daki ilk ofis yatırımı Mecidiyeköy’de yükseliyor
23 Şubat 2012

Rönesans Mecidiyeköy Bu Yıl Teslim Ediliyor

Rönesans Mecidiyeköy Ofis projesinde teslimler bu yıl içinde yapılacak. Projenin bitirme tarihi 2012 yılının üçüncü çeyreği olarak açıklandı!
1 Şubat 2012

Rönesans Mecidiyeköy'de İnşaat Başladı

Rönesans İnşaat, İstanbul ulaşım ağının merkezi Mecidiyeköy'de yeni ofis projesinin inşaatına başladı.
23 Eylül 2011

Rönesans Gayrimenkul Halka Arz Ediliyor!

Rönesans Gayrimenkul Yatırım'ın yaklaşık yüzde 25 hissesi halka arz edilecek.
9 Mayıs 2011

Antis Yapı'dan Hatay'a Rönesans Rezidans Geliyor!

Antis Yapı, Suriye ile yakınlığından dolayı sınır ticaretinin merkezi haline gelen Hatay`da `Rönesans Rezidans` adında yeni bir proje başlatıyor.
20 Mart 2011
Haberlerde Ara
İstediğiniz habere ulaşmak artık daha kolay!

Haberin Etiketleri