Nakite sıkışan müteahhit para yerine daire veriyor

İnşaatların ince işleri karşılığında daire verme uygulamasının son dönemde artış gösterdiğini belirten Granit Center Genel Müdürü Bülent Sabuncu, "Böylece müteahhidin parası kasada kalıyor, üstelik evini de satma derdi kalmıyor" dedi

28 Temmuz 2008

Milliyetemlak.com > Haber > Söyleşi

Nakite sıkışan müteahhit para yerine daire veriyor

Granit Center Genel Müdürü Bülent Sabuncu, inşaat sektöründe 'daire karşılığında iş yaptırma modasının başladığını' söyledi. Sabuncu, "Mermer, parke, pencere doğraması, tesisat, banyo ve mutfak dolabı gibi ince yapı işlerinin bedeli artık parayla değil, daire vererek ödeniyor.  Böylece hem müteahhitin parası kasasında kalıyor, hem de evini satmış oluyor" dedi.

 

Granit Center olarak, inşaatın ince işleri aşamasında konut müteahhitleri rahatlatan bir formül geliştirdiklerini belirten Sabuncu, bu yöntemin avantajlarını şöyle anlattı:

"İnşaatta kaba işler bittikten sonra, yaklaşık 22 kalem ince iş yapılıyor. Müteahhit, doğramacıdan dolapçıya, seramikçiden parkeciye, tesisatçıdan badanacıya kadar her aşamada 22 ayrı taşeronla çalışmak zorunda. Müteahhite, 'ince işleri biz yapalım' diye teklif götürüyoruz. Bu sayede müteahhit 22 ayrı taşeronla uğraşmak zorunda kalmıyor. Bütün bu işler için tek firmayla muhatap oluyor ve tek fatura alıyor. İşler zamanında bitiyor. Müteahhit bu sayede malları depolamakla uğraşmıyor, fire diye bir derdi olmuyor, çalınma riski yok, ayrıca personel gideri de olmuyor."

 

Sabuncu, bu yöntemle Rusya ve Katar'da iş yaptıklarını, Türkiye'de de Kemerburgaz'daki Neo Vista sitesinde çalıştıklarını ve 25 firmaya teklif verdiklerini söyledi. Galleria'dan Akmerkez'e kadar çok geniş bir referans listesine sahip olduklarını kaydeden Sabuncu, halen Doğuş grubunun Teşvikiye'deki Hyatt oteli, Ağaoğlu'nun Andromeda, Hoffman'ın Palm Residence ve Maya grubunun Mayavera projelerinin ince işleri üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

 

Kadınların giysi desenleri mobilya ve seramiğe yansıyor

Kadınların giyim modasının önce mobilyaya bir süre sonra da seramiğe yansıdığını belirten Bülent Sabuncu, bu modanın beşer yıllık periyotlarla değiştiğini, Türkiye'nin de bu modayı Avrupa'nın 3 yıl gerisinden takip ettiğini söyledi. Minimalizm akımının bittiğini kaydeden Sabuncu, modernden klasiğe dönüşün başladığını ifade etti.

 

'Evde dekorasyona karışmam'

Dekorasyon konusunda uzman olmasına karşın, evdeki dekorasyona asla karışmadığını vurgulayan Sabuncu, "İşim gereği çok sık seyahat ediyorum. Ben seyahatteyken evde mutlaka bir şeyler  değişiyor" dedi.

 

Doğal taş solar-kararır, seramik ise kiri tutar

Bülent Sabuncu bina cephelerinde kullanılan kaplama malzemelerinin özellikleri ise şöyle sıraladı:

"Doğal taş isten-pustan, egzost gazından, güneşten etkilenir, kararır ya da solar. Doğaltaşı emprenye etmek lazım ki içinde kir çekmesin. Bunlar ekstra para olduğu için kimse yapmıyor. Emprenye sıvısını bir sıvı fırça ya da sürgerle sürüyorsunuz, gözeneklere nüfuz ediyor. Böylece kiri tutmuyor. Taşına göre iki-üç yılda bir yapmak gerekiyor. Granit seramik ise kiri yüzeyinde tutar. Cam gibi silmek lazım ya da onun da koruyucu sıvısı var, sıvıyı sürünce evladiyelik olur. Temizlenme özelliği nedeniyle cam kaplamalar daha fazla. Granit seramik cepheler de artmaya başladı."

 

'Yüksek karlara alışanlar Çin'den şikayet ediyor'

Çok yüksek ithalat vergisi olmasına karşın Çin malından şikayet edildiğini belirten Bülent Sabuncu, "Bu vergiler kaldırılsa şikayet 5 misline ulaşır" dedi. Sabuncu, şöyle konuştu:

"Çin'deki fabrikalar 1 milyar 300 milyon kişiye malzeme üretiyor. Bizdeki fabrikalarsa 70 milyon kişiye üretim yapıyor. Orada sürüm çok ama kar marjları çok düşük. Biz ülke olarak yüksek karlara alışmışız. O yüzden şikayet ediyoruz. Yoksa bizim seramik fabrkiları da dünya piyasasında son derece etkili. Bu kadar Çin furyası olmasına karşın bizim üreticilerimiz de Avustralya, Almanya, İngiltere'de söz sahibi. Aslında sorun şuradan çıkıyor. Daha ucuz mal getirmek isteyen firmalar gidip oradaki en kötü fabrikalarından mal alıyorlar. Bizse şirket olarak Avrupa'ya mal satan Çin fabrikalarından mal alıyoruz. Bizim mal aldığımız fabrikanın, mutlak şekilde Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya'ya mal satıyor olması lazım. Kalite standardını bilmesi lazım."

 

İlk granit seramik Galeria'da uygulandı

İthal ettikleri ilk granit seramiği Galleri'ada kullandıklarını belirten Bülent Sabuncu, referans listesini şöyle açıkladı:

"Akmerkez'in önündeki kaldırımı yapmıştık, şimdi de renovasyonunu yapacağız. Ayrıca Atakule, Doğuş Power Center, Diana Grup Otelleri ve Antalya’da birçok otelin malzemelerini verdik. Doğuş Grubu’nun Teşvikiye'deki Hyatt Oteli, Ağaoğlu’nun Andromeda, Hoffman'ın Palm Residence ve Maya grubunun Mayavera konut projelerindeki çalışmalarımız devam ediyor."

 

 

SoruCevap »
 • Soru:

  Emlak Haberleri

  Siz de sorun »
   
  Merhaba,Bahçelievler İstanbul Evleri’nde (E-5 Hizmet Hastanesi’nin arka tarafı, Koza Evleri olarak da biliniyor) ikamet ediyoruz. Apartmanımız yaklaşık 30 yıllık bir bina ve dairemiz 3 1 tek banyolu net 110 m2. Şu anda evimizin satış fiyatı 600.000 – 625.000 civarlarında. Yeni bir eve taşınmak niyeti ile Halkalı bölgesine bakmaya başladık. Halkalı Avrupa Konutları 3 en çok içimize sinen proje oldu ancak evimizi sattığımız fiyata buradan ancak 2 1 daire alabiliyoruz.Küçük de olsa yeni eve geçmeye oldukça niyetlenmiştik ancak apartmanımızda yakın zamanda bir kentsel dönüşüm toplantısı oldu. Sakinler apartmanın yeniden yıkılıp inşaa edilmesine genel olarak taraftar. Bu olur ise her bir dairenin fiyatı 1.000.000 TL’ye ulaşacak deniyor.Ancak kesin karar alınmadı ve sandığım kadarıyla sürecin işlemesi sonuçlanması 5 yıldan önce olmaz.Bu bilgiler ışığında siz nasıl bir davranış önerirsiniz; beklemek mi yoksa zaman kaybetmeden yeni eve taşınmak mı? Çok teşekkürler. Konu: Emlak Haberleri | Soran: Aziz Hurma
 • Soru:

  Editörün Köşesi

  Siz de sorun »
   
  bir arsamız var arsa içinde eski bir kısmı yıkılmış arsamız var tapuda arsa gözüküyor.kentsel dönüşüm için belediyeye dilekçe verdik. arsa gözüküyor gerekçesiyle dilekçe olumsuz geldi. ne yapabilirim.arsamız kentsel dönüşümden faydalanamaz mı saygılar.. Konu: Editörün Köşesi | Soran: mehmet yücel
Tüm sorucevap'lar »
Emlak adına danışmak istediğiniz her konu burada.Yanda gördüğünüz forma sorunuzu yazın, uzmanımız yanıtlasın.
2000 karekter kaldı

İlgili Haberler

GÜRİŞ, İnşaattan Sanayiye Geçiyor

Türkiye'de taahhüt sektörünün en büyük firmalarından biri olan GÜRİŞ, önemli değişikliklere hazırlanıyor.
31 Ocak 2011

Şimdi Tam Ev Alma Zamanı!

İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan'dan sektör hakkında görüşler ve emlak ilgililerine öneriler....
28 Aralık 2010

Atakum Rezidans Cumbalı Evler'de 55,000 TL'ye Ev Sahibi Olun!

Bölgenin ihtiyaçları göz önünde tutularak oluşturulan projede her kesime seçenek sunuluyor.
24 Aralık 2010

Forum Çamlık açılış için gün sayıyor

Multi Turkmall tarafından Denizli'de projelendirilen Forum Çamlık alışveriş merkezi açılmak için gün sayıyor. İspanyol mimar Chapman Taylor tarafından tasarlanan Forum Çamlık, traverten ve mermer kaplamalarıyla dikkat çekiyor
22 Mart 2008

Günde 50 bin ziyaretçi!

Türkiye'nin en iyi emlak sitesi emlak.milliyet.com.tr, günlük 50 bin tekil ziyaretçi sayısıyla gayrimenkul sektöründe bir numaralı başvuru kaynağı durumunda
3 Nisan 2007

Işığın 'kutsal' hali

Professional Lighting Design, yeni sayısında 'Dini Yapılar İçin Işık' temasını mercek altına aldı.
4 Temmuz 2006

Ev fuarı ertelendi

Ezgi Ajans tarafından Eylül ayında gerçekleştirilmesi plananlanan "Her Aileye Ev Fuarı'nın açılışı 25 Kasım'a ertelendi
20 Eylül 2005
Haberlerde Ara
İstediğiniz habere ulaşmak artık daha kolay!

Haberin Etiketleri