detaylı ara Ücretsiz İlan Ver!

Milli Emlak'tan satılık 302 mülk

Milli Emlak aracılığıyla Türkiye'nin dört bir yanında rantı yüksek gayrimenkuller satışa çıkıyor. Satışa çıkacaklar arasında çok ünlü mülkler de yer alırken, ayrıntılı satış listesini ise Ekonomist'te bulabilirsiniz


24 Temmuz 2007

Milli Emlak'tan satılık 302 mülk

Aysel Alp / Ekonomist

 

Bu hafta herkesin gözü, seçimler ve sonuçlarına odaklanırken, ekonominin çarkı da dönmeye devam ediyor. Bu nedenle ekonomi kamuoyu, bir yandan seçimlerin nasıl bir hükümet seçeneği ortaya çıkardığını izlerken, diğer yandan da dev bir gayrimenkul satışına odaklanıyor. Bu tek parça bir gayrimenkul satışı değil. Bu hafta Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün portföyünde bulunan birbirinden değerli tam 400 arazi, arsa, konut, işyeri ve han satışa çıkarılacak. Biz de Ekonomist dergisi olarak, girişimciden yatırımcıya her kesimin ilgisini çekecek bu dev satış operasyonunun detaylarını yayınlıyoruz.

 

İlginin büyük olmasının beklenmesinin önemli bir nedeni var. O da Türkiye ekonomisinde yaşanan iyileşmenin son yıllarda özellikle büyük şehirlerde taşınmazlara olan ilgiyi son derece artırdığı gerçeği.

 

Emlak piyasasının en canlı olduğu illerin başında her zaman olduğu gibi İstanbul geliyor. Son iki yılda gayrimenkul fiyatlarının yüzde 60 oranında arttığı kentte, yeni arsa ve konut üretiminin mümkün olmadığı bölgelerde bu oran, daha da yukarılara çıkıyor. İşte böyle bir ortamda eski isimleriyle SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'na yeni adıyla Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ait yüzlerce taşınmazın yer aldığı portföyün satışı, büyük ilgi uyandıracak gibi görünüyor. Yıllık kira gelirleri bile milyon dolarlarla ifade edilen taşınmazların yer aldığı listenin 400 parçalık bölümünün Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne devrine ilişkin çalışmalar, büyük bir hızla devam ediyor.

 

Ekonomist, ilk etapta devri yapılacak bu listeyi açıklıyor. Listede sadece Türkiye'de değil dünyada 'marka' olmuş yerler arasında sayılan ve fiyatları milyon YTL ile ifade edilen İstiklal Caddesi'ndeki gayrimenkuller de bulunuyor.

 

Milli Emlak satacak

5502 Sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu'nun geçici hükümleri gereğince, SGK Yönetim Kurulu'nun hizmet için ihtiyaç duymadığı taşınmazları, satışı yapılmak üzere Hazine'ye devretmesi gerekiyor. Bu kanun çerçevesinde 16 Mayıs 2007 tarihinde alınan kararla 400 taşınmazın, bildirim tarihinden itibaren altı ay içinde tapuda Hazine adına tescil işleminin tamamlanması gerekiyor. Bu da tescil sürecinin kasım ayında tamamlanacağı anlamına geliyor. Milli Emlak, bir yandan tescil işlemlerini yürütürken bir yandan da rayiç değerlerinin tespiti çalışmalarını yapıyor.

 

Tescil işlemlerinin tamamlanmasından sonra bunların satışı, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu hükümleri uyarınca gerçekleştirilecek. Özellik arz eden bazı taşınmazların ise özelleştirme yoluyla satılabileceğini belirten bir bürokrat, satış bedellerinin bir ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na aktarılacağını söylüyor. 

 

Öncelik hakkı yok

Bazı Hazine arazilerinin satışında kullanıcılara tanınan öncelik hakkı, SGK taşınmazları için geçerli olmayacak. Tüm taşınmazlar, rayiç bedel üzerinden ihaleye çıkarılacak ve öncelikle kapalı zarf ile teklifler alınacak. Taliplinin çok olduğu durumlarda açık artırma yoluna gidilecek. Her taşınmazın ihalesi, bulunduğu il/ilçe defterdarlığı tarafından yapılacak. Özellik arz eden yerlerin satışını ise Özelleştirme İdaresi yapabilecek.

Peki ama hanlarda, iş merkezlerinde ya da arsalarda kiracı olarak bulunanların durumu ne olacak? Beş yıllık, 10 yıllık sözleşme yapmış iseler bu sözleşmenin sonu mu beklenecek? Bu sorunun yanıtını üst düzey bir maliye bürokratından alıyoruz. Bürokrat, Borçlar Kanunu ile 6570 Sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun uyarınca, taşınmazla ilgili tasarruf yetkisinin yeni sahipte bulunduğunu belirtiyor.

 

Kiracılar çıkacak

Yani SGK ile bir iş hanındaki kiracı arasında 10 yıllık kira sözleşmesi bulunsa bile taşınmazın yeni sahibinin kiracıyı çıkarma hakkı olduğunu söylüyor. Ancak bunun için öncelikle bir tebliğ ile tahliye talebinde bulunması gerekiyor. Kiracının da tebliğ tarihinden itibaren en geç altı ay içinde çıkması gerekiyor.

 

Ancak tapuya tescil edilmiş kira sözleşmeleri, bu şartın dışında bulunuyor. Ünlü Emlakçı Salim Taşçı, "Örneğin Anafartalar Çarşısı'nda bir kiracı SSK ile 20 yıllık kira sözleşmesi yapmışsa ve bunu tapuya da tescil ettirmişse, satın alan kişinin onu çıkarması mümkün değil. Ama tescil ettirmemişse, isterse 50 yıllık sözleşme yapsın geçerliliği yoktur" diyor.

 

Rantı yüksek yerler

Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur'un 30-40 yıllık birikimlerini yansıtan bu taşınmazlar arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Kayseri ve Bursa gibi illerin rantı yüksek yerleri dikkat çekiyor. Bu üç kurum, daha çok kazanç elde etmek amacıyla gelirlerinin bir kısmını gayrimenkulde değerlendirmişler. Bu taşınmazların bir kısmı da prim borçları karşılığında SSK ve Bağ-Kur'a geçmiş.

 

400 taşınmaz listesinde İstanbul'un eğlence ve ticaret merkezi İstiklal Caddesi'ndeki tarihi Serkldoryan İşhanı göze çarpıyor. Asıl adı Cercle D'Orient olan bu hanın, ünlü caddenin en büyük işhanı olması nedeniyle büyük ilgi göreceği belirtiliyor.

 

İstiklal'in tek taşı

İnci Pastanesi ve Rüya Sineması'nın bulunduğu handa 12 dükkan, 13 daire, 1 teras, 1 büfe ve 6 teşhir vitrini bulunuyor. İki yıl önce satışı gündeme geldiğinde 60 milyon YTL değer biçilen bu hanın bulunduğu arsa 4 bin 100 metrekare iken, net kullanım alanı 9 bin 900 metrekareye çıkıyor.

 

2006 yılı kira geliri 427 bin YTL olan Serkldoryan için bir gayrimenkul değerleme şirketinden hizmet alınmıştı. Şirket, hazırladığı raporda sözleşmelerin yenilenmesi halinde yıllık kira gelirinin 15.4 milyon dolara çıkabileceği tespitinde bulunmuştu. 1880'li yıllarda Abraham Paşa tarafından ünlü mimar Alexandre Vallaury'e yaptırılan binanın, caddede kendisinden sonraki en büyük binanın iki katı büyüklüğünde olduğu belirtiliyor.

 

Dudak uçuklatanlar

İstanbul'da alıcısı çok olacaklar listesinin ikinci sırasında Şişli Valikonağı'ndaki boş arsa geliyor. 2006 yılında 105 bin YTL kira getiren arsanın büyüklüğü, 8 bin 195 metrekare. Beyoğlu Çatmamescit Mahallesi Refik Saydam Caddesi üzerinde bulunan 25 bin 171 metrekarelik alan da büyüklüğü itibariyle dikkat çekiyor. İmar planında spor sahası olarak görülmesine karşın, ilçe belediyelerinin bu planları Büyükşehir Belediyesi onayıyla değiştirebilecekleri anımsatılıyor.

 

Son yıllarda yenilenen yüzüyle İstanbul'un gözde rant alanları içinde bulunan Fatih'te de yatırımcıları cezbeden gayrimenkuller bulunuyor. Hocaüveys'te bulunan ve aylık kirası 503.5 bin YTL olan iş merkezinin arsa büyüklüğü 16 bin 151 metrekare, kullanım alanı ise 69.5 bin metrekareye ulaşıyor. Büyükçekmece'de yer alan 24 bin 786 metrekare büyüklüğündeki arsa da ilgi görecek yerler arasında sayılıyor. Ancak imar planında buranın sağlık tesisi arsası olarak yer alması nedeniyle özel hastane yatırımcılarından talep gelmesi bekleniyor. İmar planının değiştirilebilme olasılığı burası için de geçerli görülüyor.

 

Sarıyer'de Tarabya Oteli'nin plaj yeri de satılacaklar listesinde yer alıyor. 2006 yılı kira geliri 140.4 bin YTL olan bu yerin büyüklüğü bin 817 metrekare. Beşiktaş'ta Dünya Göz Hastanesi'nin kiracısı olduğu ve yıllık 512 bin YTL kira geliri elde edilen bina da devredilecekler listesinde. Ancak uzmanlar bu tür kurumsal yerlerin sözleşmelerini tapuya tescil ettirmiş oldukları uyarısında bulunuyorlar.

 

Başkent'in gözdeleri

Üç kurumun da genel müdürlüklerinin Ankara'da bulunması nedeniyle olsa gerek, çok sayıda iş merkezi, arsa yatırımı yapılmış görünüyor. Bunlar arasında Başkent'in barlarıyla ünlü SSK İş Hanı göze çarpıyor. 206 büro, 66 işyeri ve bir otoparkın bulunduğu hanın aylık kira geliri 469 bin YTL'yi buluyor. Terör mağduru Anafartalar Çarşısı (yıllık kira geliri 2 milyon YTL), Ulus İşhanı (2.6 milyon YTL kira geliri), ünlü Ulus Hali (yıllık geliri 1.5 milyon YTL) satış gelirlerini milyar YTL'ye taşıyacak büyük parçalar arasında sıralanıyor.

Ankara'de en az işyerleri kadar dikkat çeken bir başka kalem ise arsalar. Varlık'ta 532 bin metrekare büyüklüğündeki devasa arsa Yenimahalle Ergazi'deki 52 bin metrekarelik yer, Kavacık Subayevleri'nde (Başbakan Erdoğan'ın oturduğu semt) yer alan ve imar planında sinema olarak görünen yaklaşık 14 bin metrekarelik arsa, ilk bakışta göze çarpıyor.

 

Foça tatil köyü

İzmir listesinde ise halk arasında Fransız Tatil Köyü olarak bilinen Foça Tatil Köyü bulunuyor. Geçen yıl Özelleştirme İdaresi'nin yaptığı ihalede 8.2 milyon dolar teklif verilen tatil köyünün 110 bin metrekare arsası bulunuyor. Konak'ta yaklaşık 21 bin metrekare alana sahip eski otogar yeri Bornova'da 10 bin ve 14.5 bin metrekare büyüklüğünde iki arsa  Bergama Zafer Mahallesi'nde 12.6 bin metrekare sağlık tesisi arsası dikkat çekiyor.

 

Balıkesir Burhaniye'de 51 bin metrekare büyüklüğündeki arsa, turizm alanı içinde yer alıyor. Adana Seyhan ve Ceyhan'da 30 bin ile 64 bin metrekare Aydın Söke'de 24 bin metrekarelik arsaların imar planlarında yeri, sağlık tesisi olarak görünüyor. Eski Bursa otogarının da yer aldığı listede Özelleştirme İdaresi'nin ihaleye çıktığı Çelik Palas Oteli dikkat çekiyor. Ancak devredilen otel değil, doğal SİT alanı içine giren yaklaşık 37 bin 500 metrekare arsa oluyor. Bu arsaların SİT alanında bulunması nedeniyle satışı mümkün görünmüyor.

 

İşte diğerleri

Gayrimenkul fiyatları açısından Türkiye'nin en pahalı kentleri içinde sayılan Eskişehir'e de büyük ilgi bekleniyor. Merkez Tepebaşı mahallesinin üç ayrı yerinde 53 bin, 11 bin ve 3 bin metrekare arsa bulunuyor.

 

Kayseri'de gayrimenkul satışında Yeşilhisar liste başı oluyor. Kütahya hemen hemen tüm ilçeleriyle listede geniş yer alırken, Gediz'de 9 bin 500 metrekare arsası bulunan ancak tamamlanamamış bir otel merkezde 6 bin metrekare arsa dikkat çekiyor.

 

Üç dinin buluşma noktası olan Mardin'in Yeşilli İlçesi Bahçebaşı Mahallesi'nde 15 ve 10 bin metrekare büyüklüğünde iki arsa yer alıyor. Muğla'nın Köyceğiz ve Fethiye ilçelerinde satışa sunulacak arsalar küçük olmasına karşın bulundukları yer itibariyle büyük önem taşıyorlar. Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ'daki arsalar, hem büyüklük hem de bulundukları ilçeler açısından dikkat çekiyor.

 

Yine Türkiye'nin en önemli kentleri arasında yer alan Zonguldak'ta da ilgi görecek yerler bulunuyor. Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Batman, Yalova, Karabük ve Osmaniye de, satılacak arsa ve iş yerleriyle listeye giriyor.Benzer Haberler