Tahir Paşa Yalısı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Halis Toprak’ın Beykoz Paşabahçe’de yer alan 7 bin 634 metrekarelik yalı arsasını 40 milyon TL muhammen bedelle satışa çıkardı. Tahir Paşa Yalısı olarak bilinen gayrimenkulün ihalesi 25 Şubat 2009’da yapılacak.
Saip Molla Caddesi üzerinde 19 numarada yer alan arsa, 47.5 metre rıhtım boyuyla Boğaz’ın en uzun rıhtımlı yalıları arasında yer alıyor. Andonaki Yalıları ile Tevfik Paşa Yalısı arasında kalan yalı, 1800 metrekarelik taban oturumuyla da en büyük yalı olma özelliğine sahip. Arsada biri 2 katlı diğerleri tek katlı metruk durumda 4 adet yapı ve Orman Fakültesi tarafından tespitleri yapılmış 100’ün üzerinde ağaç bulunuyor.


 


Yalının kayıkhanesi ve zamanında atların yıkandığı havuz hala kullanılabilir durumda. Bahçede sonradan yapılmış bir tenis kortu yer alıyor. Halen harap durumdaki yalının, 1938’de çıkartılan bina vergisinden kurtulmak isteyen mirasçıları tarafından yıkıldığı belirtiliyor.Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR