Gayrimenkul Sektöründeki En Güncel Gelişmeler

Gayrimenkul Sektöründeki En Güncel Gelişmeler

Gayrimenkul sektöründeki tecrübelerini veakademik çalışmalarını sizlerle paylaşmaktan keyif alan Aylin İlgen sizler için yazıyor.

İnşaat sektörü sadece Türkiye’de değil dünya genelinde ekonomiye yön veren bir değere sahiptir. Çünkü sektörün her alanında her çeşit mal ve hizmetle ilişkisi bulunmakla birlikte yoğun işgücü kullanımı ile istihdama katkı sağlamakta, dolayısıyla da toplumsal refah düzeyinin artmasına katkı sağlamaktadır.

Diğer yandan ise inşaat sektörü, bünyesinde birçok alt sektörünün bulunması nedeniyle hem ülkemizde hem de dünya genelinde yaşanan ekonomik krizlerden fazlasıyla etkilenmektedir. Yakın geçmişte 2000-2001 yıllarında yaşanan ekonomik kriz sonrasında sektörün toparlanması zaman almıştır. Ancak ülke ekonomisinin büyümesi ve krizin daha kısa sürede atlatılabilmesi için devlet tarafından inşaat sektörü desteklenmiştir. TÜİK’in 2014 yılı verilerine göre inşaat sektörünün istihdama katkısı % 7,5 düzeyindedir.

2009 yılında yaşanan ve ekonomiyi oldukça olumsuz etkileyen bir diğer krizin etkilerinin atlatılması sonrasında inşaat sektörü en büyük gelişimini yaşamaya başlamıştır. Dünyada ve ülkemizde yaşanan pek çok ekonomik kriz insanları yeni yatırımlar yapma konusunda kararsızlığa sürüklerken gayrimenkul yatırımı bu durumdan pozitif yönde etkilenmiştir. Çünkü taşınmaz olarak tanımlanmasından dolayı bir güvence algısı yaratılmıştır.

Aynı zamanda teknolojik gelişmeler de bunu desteklemiştir. Geçmişte ve halen daha pek çok kooperatifin işlerini yarıda bırakması ve insanların birikimlerinin heba olması kooperatif sektörünün parlayan ışığını söndürmüş ancak inşaat firmalarının kendi imkanları ile gerçekleştirdiği konut projelerinin çok kısa zamanda tamamlanarak sahiplerine teslim edilmesi kısa dönemde büyük bir kar getirisi sağlamıştır. Konut kredilerinin artması, devletin sektörü destekleyici faaliyetleri ile faiz ve vergi indirimleri gayrimenkul yatırımına teşvik yaratmıştır.

Ülkemizde inşaat sektörü daha önce bu denli bir büyüme yaşamadığı için özellikle 2012-2014 yılları arasında çok sayıda projenin tamamlanarak satışa sunulması ile oluşan endişeli bekleyiş yatırımcılar tarafından acaba bu gelişim bir balon mu sorusunu ortaya çıkarmıştır. Bunun akabinde emlak sektörü uzmanları tarafından da kimi zaman negatif yorumlar yapılmış, yapılan projelerin satılamadığı, yeterli talep olmadığı ileri sürülmüştür. Öte yandan ise bu soru tartışılırken firmaların projelerinin satışlarını tamamlayıp yeni projelere başlaması ise endişenin yersiz olduğunu ve büyümenin devam edeceğinin sinyalini vermiştir.

Nitekim de olumlu hava devam etmiş, yurtdışında yapılan fuarlarda dahi pek çok ödül kazanan şık ve modern mimari yapılar ile 2016 yılında da büyüme devam etmektedir.

Etiketler: , , , , , , , ,

Aylin İlgen